fbpx

נרשמים ומתעדכנים

ניוטון ניוזלטר

כיצד נעודד את ילדנו לבטא רגשות?

שרון אהרוני, מנהלת ומדריכה פדגוגית

שרון אהרוני, מנהלת ומדריכה פדגוגית M.A בהתפתחות הילד, עם מספר טיפים שלא תרצו לפספס בתקופה זו.

התקופה האחרונה מאלצת אותנו להתמודד עם  מציאות משתנה ושינוי בשגרה.

בזמן שאנו המבוגרים מבטאים את הרגשות שלנו בעיקר באמצעות השפה, ילדים מבטאים את הרגשות בעיקר דרך ההתנהגות שלהם. התנהגות זו יכולה לבוא לידי ביטוי בשינויים בהרגלים ובקשיים כמו החרפה של כעס והתקפי זעם, בחינת גבולות, התפרצויות בכי, תוקפנות ותסכול. הילדים יכולים להגיב בצורות שונות של רגרסיה כמו בנושא גמילה מחיתולים, קשיי שינה והרדמות, הצמדות להורה, שינויים בתיאבון ועוד. חשוב להתייחס להיבט הרגשי ולעודד את הילדים לבטא את הרגשות שהם חווים.

עבדו על זיהוי רגשות – היכולת לבטא רגשות במילים היא יכולת שמתפתחת לאורך השנים. ילדים קטנים מתקשים להבין את הרגשות והתחושות שלהם. חשוב ללמד ילדים לזהות את הרגש שהם מרגישים, להבין אותו ולהיות מסוגלים לדבר עליו. שקפו להם את המצב, הסבירו לילד מה הוא חש ואיך הוא מרגיש, כלומר, תנו לרגש שם. לדוגמא: “אתה בוכה כי נבהלת?”, “כי אתה עצוב?”. הילד לומד שלרוב, לביטוי הרגשי שלו יש מילה מתאימה, ביטוי מתאים ובמהלך ההתפתחות הוא לומד להשתמש בשפה ולבטא את רגשותיו.

השתמשו בשיח רגשי – הדיבור על רגשות והסבר על רגשות, עוזר לילד להבין טוב יותר את עצמו, לעבד את הרגשות שלו ומחזק את היכולת שלו להירגע בכוחות עצמו. הדרך שבה אנחנו מבטאים את הרגשות שלנו מאפשרת לסביבה להבין אותנו, את הצרכים שלנו, הכוונות, הרצונות שלנו ובנוסף, לטפח את היכולת להבין את רגשותיהם של אחרים. נסו לזהות ולשבח את ילדכם כאשר הוא מצליח, וחשוב לא פחות, כאשר הוא מראה ניסיון לווסת את הרגשות שלו בכוחות עצמו.

תנו דוגמה אישית – שתפו את ילדיכם בחוויות שלכם, טובות ופחות טובות, וברגשות שאתם חווים (בהתאם לגיל). כך תהוו דוגמה, תראו לו כיצד לווסת רגש מסוים וכיצד להביע רגש זה.

מגדל קוביות

הרשמו לניוזלטר
של ניוטון

קבלו עדכונים שוטפים על ההרשמה לגנים,
אירועים ומרכזים חינוכיים

צור קשר

תאריך לידה של הילד/ה
שנת לימודים רצויה
מתעניין בסניף ניוטון ב:

מרחב קהילתי

כגוף חינוכי הרואה כל ילדה וילד כחלק מתא משפחתי וקהילתי, אנו רואים עצמנו כחלק מהמסע שלכם. לכן, הגנים שלנו הם מקום חי ונושם לא רק בשעות הפעילות הפורמליות, אלא גם לאחר מכן.

אנו שואפים להיות מרכז משפחתי-קהילתי-חינוכי, המעניק מעטפת רחבה של פעילויות פנאי ושירותים מקצועיים לקהילת המשפחות של ילדי הגן וכן לקהילה הרחבה.

אמון ושקיפות

אנו רואים חשיבות עיקרית בבניית שיח בריא בין ההורים לצוותי הגנים, כזה המבוסס על אמון ושקיפות הדדיים.

מתוך הבנה שכולנו כאן יחד, פועלים למען אותן המטרות – הבטחון, ההנאה וההתפתחות המיטבית של כל ילדה וילד.

הצוות החינוכי

המשאב החשוב ביותר בחינוך הוא ההון האנושי.

אנו משקיעים את מירב המשאבים בפיתוח אנשי החינוך שלנו, הן בציר המקצועי – הדרכות והכשרות שנתיות, מלגות לימודים ואפיקי קידום בתוך הארגון, והן בציר האישי – עם תנאי העסקה יוצאי דופן לצד השקעה ברווחה ובהוקרה לעידוד ולמצוינות. גם כאן, הרווח כולו של הילדים שזוכים לגדול עם צוות שחווה מימוש וסיפוק מקצועי.

מעטפת ניהולית

מאפשרת לכל בעל תפקיד להתמקד במומחיותו המקצועית. מטה הרשת מנהל את תחומי התפעול, הפדגוגיה ומשאבי האנוש בכל הגנים.

מנהלת הסניף מתמקדת בניהול שוטף של הגן, הקהילה והצוותים. כתוצאה מכך, הגנים מנוהלים במקצועיות והגננות מושקעות אך ורק בחינוך.

גישה חינוכית

אנו מאמינים ביצירת רצף והמשכיות בין המעגלים הסובבים את עולמו של הילד- המשפחתי, החינוכי והקהילתי, כמפתח להתפתחותו המיטבית.

בשנים המשמעותיות ביותר להתפתחותם, אנו מלווים את הילדים באופן צמוד ע"י יועצת פדגוגית מומחית, בהתאם לתכנית פדגוגית סדורה המתמקדת ב- 3 צירי התפתחות מרכזיים: מוטורי, חברתי-רגשי וקוגניטיבי, אשר מאפשרת מעקב והתאמה אישית לכל ילדה וילד לאורך כל השנה.